Dnes sa v rýchlosti pozrieme na clonu v objektíve, ktorú mimochodom nájdeme aj v niektorých  telefónoch.

Clona je také tienitko, ktorým  regulujeme intenzitu svetla, ktoré vpúšťame na sensor. Ukážeme si to na tomto objektíve. Clona sa pri fotografických objektívoch udáva v F hodnotách. Na objektívoch sa udáva najnižšie clonové číslo, to znamená keď je clona objektívu čo najviac otvorená. Čím nižšie clonové číslo, tým objektív prepúšta viac svetla na senzor. Toto je v podstate primárna funkcia clony. Niektoré objektívy sú ešte svetelnejšie napríkad F/1.4, ale aj menej sveteľné napríklad  F/2.8, F/3.5 atď. Clona okrem svetelnosti avšak významne ovplyvňuje aj ďalšie 2 faktory tvojich fotografií.

Bokeh

Prvý je takzvaný bokeh.  Čím viac je otvorená clona, tým je bokeh výraznejší, inak povedané ak do popredia postavíš človeka, pozadie bude s otvoreou clonou silno rozmazané. Otvorenou clonou tiež skracujeme hĺbku ostrosti – tú si predstav ako dva body, ktoré sú od seba vzdialené napríklad 40cm a všetko čo je medzi nimi je zaostrené. Čím viac ale budeš clonu zatvárať, tým menší bokeh budeš mať, a tým pádom sa táto hĺbka ostrosti bude zväčšovať napríklad na dva metre. Toto je jeden z výrazných vplyvov na tvoju fotografiu alebo aj video. Hĺbka ostrosti je tiež veľmi zaujímavý výrazový prostriedok, ktorý keď si osvojíš, dokážeš pracovať naraz z viacero plánmi alebo rovinami v obraze.

Ideálna clona

Druhý faktor, na ktorý má clona vplyv je kvalita fotografie resp. krezba. V zásade platí čím menšie clonové čislo, tým vačšia difrakcia – teda rozptyl svetla, a čím vyššie clonové číslo, tým vyššia chromatická aberácia a ďalšie optické vady.  Ideálna clona je teda niekde okolo F/8. Aby si to chápal lepšie. Ideálna clona z konštrukčného hľadiska by bola bez hrúbky a kruhového tvaru.  Avšak konštrukcia je zložená z lamiel  a tvar úplne kruhový nieje. Práve vďaka tejto konštrukcii a poznatkom, ktoré si práve získal už budeš vedieť nájisť najoptimálnejšiu krezbu v kombinácii s tvojimi umeleckými potrebami. Clona je silný nástroj. Skúšaj, hraj sa a porovnávaj.

Všetko nájdeš zhrnuté aj vo videu:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *